TUBITAKFeza Gursey InstituteBOUN
  
Home 
About 
Events 
People 
Prizes 
Visitors 
Visiting 
Library 
Contact 
Links 
 
  
 

İlk kez Türkiye’den bir Araştırmacı, “Humboldt Araştırma Ödülü” Sahibi Oldu

Almanya’nın prestijli bilim ödülünü Prof. Dr. Nihat Berker aldı

Enstitümüzün Yönetim Kurulu Başkanı ve uzun yıllardır araştırıcısı Prof. Dr. Nihat Berker, bilime yaptığı katkılardan ötürü, Almanya’nın en prestijli bilim ödüllerinden “Humboldt Araştırma Ödülü” ile onurlandırıldı. Ödülünü Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler’in de katıldığı toplantıda alan Prof. Dr. Berker, bu ödülü Türkiye’den alan ilk araştırmacı oldu.

Prof. Dr. Nihat Berker’e, temel bilimsel buluşları, geliştirdiği yeni teoriler ve kendi alanında olduğu gibi kendi bilimsel alanının ötesinde önemli etkileri olan katkılardan ötürü, Alman Humboldt Vakfı tarafından bu ülkenin en prestijli bilim ödüllerinden “Humboldt Araştırma Ödülü” verildi.

Prof. Dr. Berker, Berlin’deki Bellevue Sarayı’nda düzenlenen toplantıda Alman Cumhurbaşkanı Prof. Dr. Horst Köhler ile görüştü. Almanya Cumhurbaşkanına, Prof. Dr. Berker başlattığı Türk-Alman ortak nanofizik araştırmalarından ve iki ülke arasındaki arkadaşca futbol rekabetinden bahsetti.

Humboldt Vakfı Başkanı Dr. Helmut Schwarz ise, Humboldt Vakfı’nın farklı ülkelerden araştırmacıları bilimin şemsiyesi altında biraraya getirdiğini belirterek, bütün bilim dallarını kapsayan bu yüksek ödülü ilk kez Türkiye’den bir bilim adamının almasından özellikle mutluluk duyduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Nihat Berker, 1999 yılından bu yana TÜBİTAK Feza Gürsey Araştırma Enstitüsünde bilimsel ve idari katkılarda bulunmaktadır. Kendisi şu an Enstitü Yönetim Kurulu Başkanıdır. Koç Üniversitesinde fizik profesörü olan Berker, faz geşişleri ve çokkritik sistemler, yüzey sistemleri, sıvı kristaller, manyetik ve camsı sistemler, süperakışkanlık ve süperiletkenlik, ölçeksiz ve küçük dünya ağları üzerine çalışmalarıyla tanınmıştır. Koç Üniversitesinde, İstanbul Teknik Üniversitesinde, TÜBİTAK Feza Gürsey Araştırma Enstitüsünde binlerce öğrenciye ders vermiştir. Verdiği bu dersler, fizik bölüm derslerini, fizik, kimya, toplumbilim kitle derslerini, lisansüstü dersleri ve lise öğrencileri için dersleri kapsamaktadır. Prof. Dr. Berker, birebir araştırma projeleriyle, şimdi dünyanın en iyi üniversitelerinde profesör olan veya çalışmalarını devam ettiren doktora ve yüksek lisans öğrencileri yetiştirmişdir.
Bellevue Sarayında Alman Cumhurbaşkanı Prof. Dr. Horst Köhler, alt ortada Ratip Emin Berker, sağda Prof. Dr. Nihat Berker


Opera Sarayında, Alexander von Humboldt Vakfının Başkanı Dr. Helmut Schwarz ve Prof. Dr. Nihat Berker, Ödülün verilmesi sırasında


Opera Sarayında Prof. Dr. Nihat Berker, Alman televizyonu tarafında mülakata alınıyor. the building
-------------------------------------------------
Last Update July 08 2011