EN | TR

Hakkı Ögelman Astronomlar için Fizik Yaz Okulu (8-12.8.2022) 

 

Genel Bilgiler

Hakkı Ögelman Yaz Okulu Feza Gürsey Yaz Okulları çerçevesinde Boğaziçi Üniversitesi Kandilli kampüsünde Feza Gürsey binasında yapılacak. Lisans 3. ile 4. sınıf ve lisansüstü astronomi ve fizik öğrencileri için hazırlanan okulun amacı 5 günlük yoğun bir çalışma programı ile astronomide ve genel olarak önemli temel fizik konularının toplu bir program içinde çalışılması. Dersler Sabancı Ü. emeritus öğretim üyesi Prof. Ali Alpar tarafından verilecek, Ömer Faruk Çoban ve Ndiogou Niang (Sabancı Ü. doktora öğrencileri) asistanlık yapacaklar. Yaz Okulu sonunda ders, ödev ve sınavları başarı ile tamamlayanlara Boğaziçi Üniversitesi Feza Gürsey Fizik ve Matematik Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Bilim Akademisi tarafından sertifika verilecek.

İçerik

Mekanik: Kepler Problemi. Harmonik Osilatör.
İstatistik Fizik: İdeal Gaz. Entropi ve Termodinamiğin 2. Yasası.
Elektromanyetizma: Maxwell Denklemleri, ışığın yayılışı.
Kuantum Fiziği: Bohr modeli, dalga-parçacık ikiliği, Belirsizlik İlkesi, Pauli İlkesi.

Asistanlar

Ömer Faruk Çoban (Sabancı Üniversitesi, doktora öğrencisi)
Ndiogou Niang (Sabancı Üniversitesi, doktora öğrencisi)

Etkinlik Yeri

Feza Gürsey Fizik ve Matematik Uygulama ve Araştırma Merkezi, Boğaziçi Üniversitesi, Kandilli Kampüsü. Ulaşım bilgilerine bu linkten erişebilirsiniz.

Program

Program

Konaklama

Öğrenciler için Feza Gürsey binası yanındaki yurtta konaklama imkanı sağlanacaktır. Yurt ücreti gecede 60 TL, yemek ücreti 3 öğün günde 69. TL, öğle yemeği 27.5 TL. Yaz Okulunun toplam kapasitesi 40 kişi, yurt kapasitesi 25 kişidir. Okula kabul edilenlerin 5 günlük yurt ve yemek ücretlerini önceden yatırmaları beklenir. Başarılı olan öğrencilere bu ücretin bir kısmı burs olarak geri ödenecektir.  

Başvuru ve Kayıt

İlgilenen öğrenciler 29 Temmuz 2022 gününe kadar aşağıda adresi verilen web sayfasında bulunan formu doldurarak başvurabilirler. Kabul edilen öğrenciler 1 Ağustos günü ilan edilecektir. Kontenjan 40 kişi ile sınırlıdır. Bu formu doldururken şimdiye kadar aldığınız derslerin ve notların listesini ve not ortalamanızı bildirmeniz, ve gerekirse referans verebilecek bir öğretim üyesinin ismini vermeniz gerekiyor. Başvurular ders ve not bilgilerine göre ve tüm üniversitelerden katılım gözetilerek değerlendirilecektir.

Kayıt formu 

 

Poster

Poster

 

İletişim 

fgastronomlaricinfizik@boun.edu.tr