EN | TR

Öğrenciler ve Öğretmenler için Temel Fizik (16-27.08.2021)

 

Genel Bilgiler

  2013-2019 arasında birçok kez Feza Gürsey Yaz Okulları çerçevesinde Bilim Akademisi‘nin ve bazen ayrıca Türk Astronomi Derneği‘nin ve Sevinç-Erdal İnönü Vakfı'nın destekleriyle Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Kampüsü‘nde yapılan Hakkı Ögelman Astronomlar için Fizik Yaz Okulu bu yaz 16-27 Ağustos 2021 aralığında “Öğretmenler ve Öğrenciler için Temel Fizik” adıyla çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.

  Okulun içeriği; lise ve üniversiteye giriş düzeyindeki temel fizik konularının ayrıntıları dışarda bırakarak, sadece temel kavramlarla, deneylerden öğrenilen doğa bilgisine dayanan bir mantık içerisinde işlenmesine odaklanacak. Konuların bazıları halihazırda ünversite derslerinde yer alsa da, Yaz Okulu, fizik, fen, mühendislik ve eğitim dallarında okuyan üniversite öğrencilerine farklı, bütüncül bir bakış sunuyor. Bu yaklaşım temel fizik konularını müfredat içindeki sıralamadan farklı, fiziğin temel bakışına uygun bir kavramsal çerçevede görmek isteyen meraklı fizik ve fen öğretmenlerinin de katılımına açıktır.

  Bu yıl çevrimiçi ortamda daha çok kişinin katılabileceği Yaz Okulu, toplamda 10 yarım iş gününe yani iki haftaya yayılmış şekilde gerçekleştirilecektir. Okula her gün katılan ve verilecek basit ödevleri tamamlayan katılımcılara Bilim Akademisi ve Boğaziçi Üniversitesi Feza Gürsey Fizik ve Matematik Uygulama Merkezi tarafından katılım sertifikaları verilecektir. Dersler, Prof. Ali Alpar tarafından verilecek, Ali Arda Gençali, Ali Murtaza Altıngün, Ozan Toyran (Sabancı Ü. Doktora öğrencileri) ve Dr. Onur Akbal ise okulun asistanlığını yapacaktır.

Akademisyen ve Asistanlar

 • Emeritus Prof. Dr. Ali Alpar, Sabancı Üniversitesi
 • Ali Arda Gençali, Doktora öğrencisi, Sabancı Üniversitesi
 • Ali Murtaza Altıngün, Doktora öğrencisi, Sabancı Üniversitesi
 • Dr. Onur Akbal, Bahçeşehir Koleji, 50. Yıl Fen ve Teknoloji Lisesi, İzmir
 • Ozan Toyran, Doktora öğrencisi, Sabancı Üniversitesi

Program

  10:00 – 11:00 Birinci Ders
  11:00 – 11:30 Ara
  11:30 – 12:00 İkinci Ders

  16-17 Ağustos: Mekanik
  Hareket. Korunum Yasaları. Kepler Problemi ve Yörüngeler. Denge. Küçük Salınımlar. Harmonik Osilatör. Dalgalar.

  18-20 Ağustos: Elektrik ve Mıknatıslık
  Maxwell Yasaları. Elektromanyetik Dalgalar. Elektromanyetik Tayf. Boşlukta ve Madde Ortamında Dalga Yayılımı.

  23-24 Ağustos: İstatistik Fizik
  İdeal Gaz Yasası. Entropi. Termodinamik Yasalarının Olasılık Temeli. Boltzmann Olasılık Dağılımı.

  25-27 Ağustos: Kuantum Mekaniği
  Maddenin Dalga Özelliği. Atomların boyutları ve Enerji Ölçeği. Enerji Seviyeleri. Tayf Çizgileri. Kara Cisim Işıması.

Başvurular ve Kayıt

  Başvurular, 11 Ağustos 2021 Çarşamba günü 18:00’e kadar aşağıda adresi verilen web sayfasında bulunan formu doldurarak yapılabilir. Kabul edilenler 13 Ağustos günü ilan edilecektir. Kontenjan 100 kişi ile sınırlıdır.
  Başvuru formu
  Üniversite öğrencileri formu doldururken şimdiye kadar aldıkları derslerin ve notların listesini ve not ortalamalarını bildirmelilerdir. Gerekirse referans verebilecek bir öğretim üyesinin ismini de formda belirtlemeleri gerekmektedir. Başvurular ders ve not bilgilerine göre ve tüm üniversitelerden katılım dağılımı gözetilerek değerlendirilecektir.
  Öğretmenler için branş, mezuniyet bilgileri ve çalışmakta oldukları okulun ismi yeterlidir.

Kabul Edilenler

  Öğrenci ve Öğretmenler için Temel Fizik Yaz Okuluna 800den fazla başvuru geldi. Okul çevrimiçi yapılacağı için kontenjanı 450ye çıkarabildik.
  Bu başvuru fazlalığı karşısında üniversite öğrencilerinden sadece Fizik, Fizik Eğitimi, Astronomi ve Matematik öğrencilerini kabul edebildik. Okudukları bölümleri belirtmemiş olanları alamadık.
  Öğretmenler arasında sadece Lise Fizik öğretmenlerini kabul edebildik, Fen Bilgisi ve diğer branş öğretmenlerini, ilkokul, ortaokul, dershane, kurs ve özel ders öğretmenlerini, üniversite öğretim üyelerini, ve şu sırada herhangi bir kurumda çalışmayan ya da okulunu belirtmemiş olanları da alamadık.
  Bu hafta sonu okula katılım için bağıntıları ve diğer bilgileri paylaşacağız.
  Saygılarla,
  Ali Alpar.

  Öğretmenler
  Üniversite Öğrencileri
  Lise Öğrencileri

İletişim

Afiş