EN | TR

Cebirsel Sayı Teorisi Yaz Okulu I Global Cisimlere Giriş

 

(06.07.2020 - 10.07.2020)

Genel Bilgiler

Türk Matematik Derneği (TMD) on yıllardır Ankara, Trabzon, Çanakkale, Amasra ve Şirince’de düzenlenen yaz okullarına bir mekan daha ekleyerek, 2016 yazından beri Boğaziçi Üniversitesi-Feza Gürsey Fizik ve Matematik Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde yaz okulu düzenlemektedir. 2016 yılında ANALİZ dersi ile başlayıp, 2017'de ANALİZ ve CEBİR, ve 2018'de  CEBİRSEL SAYI TEORİSİ dersleriyle devam eden bu okullarda bu sene tekrar CEBİRSEL SAYI TEORİSİ dersi verilecektir.

Bu yıl 06-10 Temmuz 2020 tarihleri arasında yapılacak ve 30 öğrenci kontenjanı ile sınırlı yaz okulu, son sınıf lisans ve her seviyeden lisansüstü öğrencilere hitap edecektir. Ögrencilerden temel lineer cebir ve cebir (vektör uzayları, lineer dönüşümler, gruplar, halkalar, cisimler ve cisim genişlemeleri, Galois kuramı) ile temel kompleks analiz (kuvvet serileri, analitik fonksiyonlar, analitik devam) bilgisi beklenmektedir. Yaz okulunda dersler Türkçe işlenecektir, ancak kaynak kitapların ve notların belli yerlerinin öğrenciler tarafından okunması beklendiği için öğrencilerden bir miktar İngilizce matematik okuma kapasitesi ve/veya gayreti  beklenmektedir.

Destekleyen Kurumlar

Boğaziçi Üniversitesi, Türk Matematik Derneği.

Düzenleme Kurulu

 • K. İlhan İKEDA, Boğaziçi Üniversitesi
 • Erol SERBEST, Yeditepe Üniversitesi

Ders Verecek Akademisyenler

 • Sevan BEDİKYAN, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
 • K. İlhan İKEDA, Boğaziçi Üniversitesi
 • Serdar NAİR, Yeditepe Üniversitesi
 • Semih ÖZLEM, Yeditepe Üniversitesi
 • Erol SERBEST, Yeditepe Üniversitesi

Asistanlar

 • F. Bahri BARBAROS, Boğaziçi Üniversitesi
 • Berkan UZE, Boğaziçi Üniversitesi

Etkinlik Yeri

Feza Gürsey Fizik ve Matematik Uygulama ve Araştırma Merkezi, Boğaziçi Üniversitesi - Kandilli Kampüsü. Ulaşım bilgilerine bu linkten erişebilirsiniz.

Program

Her gün ders hocaları 240 dakika cebirsel sayı teorisi dersi verecek, asistanlarla da 90 dakika problem çözümü ve etüt yapılacaktır. Ayrıntılı program okul yaklaştığında ilan edilecektir.

09:30 – 10:30 1. ders

10:30 – 11:00 kahve-çay molası

11:00 – 12:00 2. ders

12:00 – 13:30 öğle arası

13:30 – 14:30 3. ders

14:30 – 15:00 kahve-çay molası

15:00 – 16:00 4. ders 

16:30 – 18:00 etüt saati

Ders içeriği

 • Global cisimler ve global cisimlerin tam sayı halkaları, Dedekind bölgeleri, aritmetiğin temel teoremi (Sevan BEDİKYAN)
 • Global cisimlerin tam sayı halkalarında ideallerin çarpanlarına ayrılması, dallanma ve ayrışmalar (Erol SERBEST)
 • Global cisimlerin sınıf grubu ve sınıf sayısı. Örnekler: bazı küçük dereceli sayı cisimlerinde sınıf grubu hesabı (Serdar NAİR)
 • Dirichlet birim teoremi (Semih ÖZLEM)
 • Dedekind ζ-fonksiyonu, analitik sınıf sayısı formülü (K. İlhan İKEDA)

Poster

Okul tanıtım posteri için lütfen buradaki linki takip edin.

Başvuru ve Kayıt

İlgilenen öğrenciler 31 Mayıs 2020 günü sonuna kadar aşağıda adresi verilen web sayfasında bulunan formu doldurarak başvurabilirler. Kabul edilen öğrenciler 15 Haziran günü ilan edilecektir. Kontenjan 30 kişi ile sınırlıdır. Bu formu doldururken (1) şimdiye kadar aldığınız derslerin ve notlarının listesini ve not ortalamanızı bildirmeniz, (2) gerekirse referans verebilecek akademik yönden sizi tanıyan bir öğretim üyesinin ismini vermeniz gerekiyor. Başvurular ders ve not bilgilerine göre ve tüm üniversitelerden katılım gözetilerek değerlendirilecektir.

 

“Kayıt formuna link”

Konaklama

Yaz okuluna katılan öğrencilere Feza Gürsey Fizik ve Matematik Uygulama ve Araştırma Merkezi binası yurtlarında konaklama imkanı sağlanacaktır. Bu imkandan faydalanmak isteyen öğrencilerin Feza Gürsey Merkezi binası yurtlarına 05 Temmuz 2020 Pazar günü öğleden sonra giriş yapmaları (önemli not-- Pazar günü Merkezde yemek servisi olmayacaktır) ve 10 Temmuz 2020 Cuma sabahı da yurtlardan çıkış yapmaları beklenmektedir. 5 gün için yurt ve 3 öğün yemek ücreti 550 TL dir. Verimli çalışma yapılabilmesi için İstanbul'da ikamet eden öğrencilerin de yurtta kalması tavsiye edilir, ancak Feza Gürsey Merkezi binası yurtlarında kalmayı planlamayan öğrenciler için 5 gün için öğle yemeği ücreti ise 125 TL dir.

NOT-- Yaz okulu için destek talebinde bulunulmuştur. Destek talebimizin kabul edilmesi durumunda, temin edilen destek miktarına göre, katılımcı öğrencilere ödedikleri yaz okulu ücretlerinin bir kısmı iade edilecektir.

İletişim

E-posta iletinizin “konu/subject” maddesine “Feza Gürsey Merkezi, Cebirsel Sayı Teorisi Yaz Okulu” başlığını yazarak erol.serbest@yeditepe.edu.tr (cc. kazimilhan.ikeda@boun.edu.tr) adresine etkinlikle ilgili sorularınızı yazabilirsiniz. En kısa sürede e-posta iletinize geri dönüş yapılacaktır.