EN | TR

Hakkı Ögelman Yaz Okulu II - Astrofizikte Modelleme: Güneş'ten Gökada Merkezlerine  

(26.08.2019 - 29.08.2019)

 

Genel Bilgiler

Astrofizikte Modelleme: Güneş’ten Gökada Merkezlerine Yaz Okulu, lisans 4. sınıf, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yönelik olarak Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Kampüsü’nde yer alan Feza Gürsey Fizik ve Matematik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde 26 - 29 Ağustos tarihlerinde yapılacaktır.                             

Okulun içeriği:

  • Güneş'te ve diğer soğuk yıldızlarda manyetik akının üretimi ve taşınımı, manyetik akı tüpü kararsızlıkları, manyetik etkinliğin yüzey dağılımının ve parlaklık değişimlerinin modellenmesi
  • Güneş'te gözlemlenen parlama olaylarının fiziği, Güneş koronasının ısıtılma süreçleri
  • Beyaz cücelerin ve nötron yıldızlarının fiziği, standart kütle aktarım disklerinin dinamiği, kararsızlıkları, ışıma özellikleri
  • Disklerde kütleçekimsel kararsızlık ve gökada merkezlerindeki disklerin dinamiği

Yaz okuluna katılan öğrencilerden kayıt ücreti olarak 60TL/gün alınacaktır. Bu ücrete öğlen yemeği dahildir. Feza Gürsey Fizik ve Matematik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde konaklama imkanı bulunmaktadır. Konaklama imkanından yararlanmak isteyen öğrencilerden ise kayıt ücreti olarak 90TL/gün alınacaktır. Konaklama yapacaklar için bu ücrete üç öğün yemek de dahildir. Bknz: http://fezagursey.boun.edu.tr/?sayfa=3. Feza Gürsey Fizik ve Matematik Uygulama ve Araştırma Merkezi ve ders verecek akademisyenler eğitim için herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Yaz Okulu sonunda ders, ödev ve sınavları başarı ile tamamlayanlara Bilim Akademisi ve Türk Astronomi Derneği tarafından sertifika verilecek ve kayıt ücretlerinin bir kısmı geri ödenecektir.

Düzenleme Kurulu

Ebru Devlen, Ege Üniversitesi

Yavuz Ekşi, İstanbul Teknik Üniversitesi

Ünal Ertan, Sabancı Üniversitesi

Emre Işık, Max Planck Inst. for Solar System Research

Sinem Şaşmaz, İstanbul Teknik Üniversitesi

Ayşe Ulubay, İstanbul Üniversitesi

Ders Verecek Akademisyenler

Ebru Devlen, Ege Üniversitesi

Yavuz Ekşi, İstanbul Teknik Üniversitesi

Ünal Ertan, Sabancı Üniversitesi

Emre Işık, Max Planck Inst. for Solar System Research

Sinem Şaşmaz, İstanbul Teknik Üniversitesi

Ayşe Ulubay, İstanbul Üniversitesi

Etkinlik Yeri

Feza Gürsey Fizik ve Matematik Uygulama ve Araştırma Merkezi, Boğaziçi Üniversitesi, Kandilli Kampüsü. Ulaşım bilgilerine bu linkten erişebilirsiniz.

Program

Detaylı program yakında açıklanacaktır.

Başvuru ve Kayıt

Kontenjan 30 kişi ile sınırlı olup son başvuru tarihi 17 Temmuz 2019'dur. Başvuru yapmak için aşağıdaki bağlantıda yer alan formu fgastrofiziktemodelleme@boun.edu.tr adresine en son aldığınız derecenin transkripti ile birlikte gönderiniz. Yaz okuluna katılımı kabul edilen öğrencilerin listesi 26 Temmuz 2019 tarihinde okulun web sayfasında ilan edilecektir.

Başvuru formu 

 

İletişim

fgastrofiziktemodelleme@boun.edu.tr

Poster