EN | TR

Kozmoloji Yaz Okulu

Okul Hakkında

Bu sene ilk defa yapılacak ve Türkiye genelinde bir ilke imza atacak Kozmoloji Yaz okulu 2013 Türkiye'de kısıtlı sayıda olan ve gelişmiş ülkeler seviyesine gelebilmek adına ihtiyaç duyulan Kozmologlar yetiştirme amacı gütmektedir. Kozmoloji Yaz Okulu, Bilim Akademisi ve Boğaziçi Üniversitesi desteği ile başlatılan Feza Gürsey Yaz Okulları çerçevesinde Boğaziçi Üniversitesi Kandilli kampüsünde Feza Gürsey Enstitüsü binasında yapılacaktır.

Yaz Okulu lisansüstü ve başlangıç seviyesindeki doktora seviyesinde olacaktır. Okulun amacı iki haftalık yoğun bir çalışma programı ile kozmolojide önemli temel fizik konularının toplu bir program içinde anlatılmasıdır. Dersler geniş yelpazede konusunda uzman bilim adamları tarafından verilecek, doktora öğrencileri Mehmet Kavuk (Boğaziçi Ü.), Kazım Çamlıbel (Boğaziçi Ü.), Merve Tarman (Boğaziçi Ü.) ve Neslihan Oflaz (Koç Ü.) asistanlık yapacaklardır.

Yaz Okulu sonunda ders, ödev ve sınavları başarı ile tamamlayanlara Boğaziçi Üniversitesi ve Bilim Akademisi tarafından sertifika verilecektir.